rustlings/exercises/quiz1.rs
2023-04-20 05:50:50 -05:00

34 lines
965 B
Rust

// quiz1.rs
// This is a quiz for the following sections:
// - Variables
// - Functions
// - If
// Mary is buying apples. The price of an apple is calculated as follows:
// - An apple costs 2 rustbucks.
// - If Mary buys more than 40 apples, each apple only costs 1 rustbuck!
// Write a function that calculates the price of an order of apples given
// the quantity bought. No hints this time!
// Put your function here!
// fn calculate_price_of_apples {
fn calculate_price_of_apples(appleAmount: u32) -> u32 {
if (appleAmount > 40) { return appleAmount * 1;}
return (appleAmount * 2);
}
// Don't modify this function!
#[test]
fn verify_test() {
let price1 = calculate_price_of_apples(35);
let price2 = calculate_price_of_apples(40);
let price3 = calculate_price_of_apples(41);
let price4 = calculate_price_of_apples(65);
assert_eq!(70, price1);
assert_eq!(80, price2);
assert_eq!(41, price3);
assert_eq!(65, price4);
}